O Programie Promocji Języka Polskiego „Witamy w Polszczy”

Celem projektu jest promocja języka polskiego wśród studentów czterech ukraińskich uniwersytetów znajdujących się w różnych częściach Ukrainy: zachodniej, północnej, centralno-południowo-wschodniej i wschodniej: Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki, Ukraina, Państwowego Uniwersytetu w Żytomierzu im. Iwana Franki, Narodowego Uniwersytetu im. Karazina w Charkowie, Donieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stusa ob. w Winnicy, powiązana z promocją (przekazaniem) wiedzy na temat wybranych elementów historii i kultury współczesnej Polski w celu lepszej integracji Polaków i Ukraińców w sytuacji bezprecedensowego kontaktu przedstawicieli obu kultur wywołanego agresją rosyjską wobec Ukrainy. 

Projekt zakłada organizację jednego 10-dniowego spotkania grupy studentów (40 uczestników z Ukrainy i 10 uczestników z Ukrainy) i opiekunów merytorycznych, którzy pomagać będą w przygotowywaniu projektów realizowanych przez międzynarodowe grupy studentów. 

Wybrane wykłady i zajęcia będą częściowo otwarte dla osób zainteresowanych tematyką projektu, a nie biorących w nim bezpośredniego udziału, co zwiększy jego zasięg.

Poza konkretnymi zajęciami o charakterze wykładowym i warsztatowo-ćwiczeniowym z zakresu języka polskiego i kultury polskiej, będą one poświęcone przygotowaniu wspólnych międzynarodowych (polsko-ukraińskich) studenckich projektów badawczych. Tematyka projektów będzie związana z analizą różnych zjawisk z zakresu polsko-ukraińskiej komparatystyki językowej i kulturowej. 

Wymiana doświadczeń w trakcie realizacji projektów, dyskusje studentów moderowane przez polskich i ukraińskich opiekunów, będą miały duże znaczenie dla integracji międzykulturowej.

W ramach realizacji programu przeprowadzone zostaną warsztaty, na podstawie których diagnozowane będą aktualne problemy w zakresie integracji między młodymi ludźmi z Polski i Ukrainy. Diagnoza ta będzie podstawą do przygotowania poradnika, wyjaśniającego najważniejsze różnice interkulturowe między Polakami i Ukraińcami.

Poza częścią związaną z multimedialnymi prezentacjami prac grup badawczych (które następnie zostaną opublikowane w Internecie, celem promocji całego przedsięwzięcia), zajęciami o charakterze warsztatowym, wykładowym i ćwiczeniowym (nauka języka polskiego, wiadomości na temat kultury polskiej, w tym zwłaszcza w ujęciu komparatystycznym z językiem i kulturą ukraińską) w czasie tego spotkania zaplanowano również wydarzenia kulturalne: wizyty w instytucjach kultury (teatry, muzea). Poznanie przez uczestników projektu kultury polskiej stanowić będzie trudne do przeceniania działanie popularyzacyjne kultury i języka polskiego. 

Praca w ramach projektu będzie toczyć się z wykorzystaniem narzędzi internetowych i metod pracy online. Takie połączenie metod pracy zapewni stałą i nieprzerwaną współpracę grup projektowych w trakcie trwania programu.

 

Koordynatorzy i opiekunowie projektu:

prof. Joanna Getka

 

 

 

 

 

dr hab. Jerzy Grzybowski, prof. ucz.

 

 

 

dr Monika Grącka

 

 

 

 

dr Rostysław Kramar