O Programie Promocji Języka Polskiego „Kultura I Rzeczypospolitej”

W wielu regionach Ukrainy do dzisiaj można napotkać liczne ślady kulturowej spuścizny I Rzeczypospolitej zarówno materialnej, jak i duchowej. Szczególnym pod tym względem regionem jest obwód Żytomierski, na terenie którego mieszka najliczniejsza grupa mniejszości polskiej na Ukrainie. Są to potomkowie Polaków, którzy zamieszkiwali ten region jeszcze przed rozbiorami Rzeczypospolitej. Pielęgnują oni język ojczysty, starają się odradzać rodzimą kulturę wykorzenianą w swoim czasie przez władzę komunistyczne. Region ten jest więc doskonałym miejscem dla polsko-ukraińskich rozmów na temat kulturowego oddziaływania I Rzeczypospolitej na Ukrainę. Partnerem w realizacji takiego projektu jest wiodąca uczelnia w regionie – Państwowy Uniwersytet w Żytomierzu im. Iwana Franki. Celem projektu, bazującego na już realizowanym projekcie we współpracy z Narodowym Uniwersytetem w Charkowie (por. „Hej Sokoły” Hej Sokoły! Polsko-ukraińskie relacje kulturowe okresu romantyzmu, http://pjp.uw.edu.pl/program-hej-sokoly/) oraz wykorzysującym doświadczenia wcześniej realizowanej Szkoły Letniej w ramach programu ZIP UW (Polsko-ukraińskie pogranicze kulturowe: od Renesansu do współczesności, https://zip.uw.edu.pl/szkola-letnia-we-lwowie) jest przekazanie wiedzy o polskim transferze kulturowym na ziemie ukraińskie w okresie istnienia Rzeczypospolitej oraz po jej rozbiorach studentom Wydziału Filologii Państwowego Uniwersytetu w Żytomierzu im. Iwana Franki. Cele projektu jest przede wszystkim podniesienie kwalifikacji językowych ukraińskich studentów uczących się języka polskiego. Program miał składać się z dwóch części realizowanych w Ukrainie i Polsce, ale ze względu na otwartą agresję Rosji wobec Ukrainy uległ on modyfikacji. Grupa ukraińska dwukrotnie gościła w Warszawie, gdzie wspólnie z polskimi uczestnikami realizowała program merytoryczny.

Koordynatorzy i opiekunowie projektu:

prof. Joanna Getka

prof. Oksana Czaplinskaja